Máte doma vertikálnu záhradu, alebo premýšľate o jej zakúpení, a neviete, čo do nej zasadiť? Máme pre vás pár tipov na rastliny, ktorým sa bude vo vertikálnych hrantíkoch dariť. Vďaka správnemu výberu vám záhradka alebo okrasná stena vydrží dlho vitálna a krásna.
Vertikálna záhrada ponúka bohaté možnosti pestovania aj na miestach, kde nie je k dispozícii príliš veľa priestoru. Jedná sa o systém z vertikálnych modulov, ktoré môžete skladať na seba aj vedľa seba, a vytvoriť si tak menšie aj veľké živé steny do vnútorných priestorov, ale aj na terasu, balkón alebo záhradu.
Pestovanie vo vertikálnych kvetináčoch sa od toho klasického príliš nelíši, prináša ale pár nesporných výhod. Vertikálne hrantíky PlantBox vám ušetria nielen miesto, ale aj čas a prácu. Sú totiž samozavlažovacie, rastliny si vodu berú podľa aktuálnej potreby. Voda sa do systému dolieva iba raz za 7-14 dní podľa toho, čo v kvetináčoch pestujete a kam ich umiestnite. Navyše ju stačí naliať len do najvyššieho kvetináča, odkiaľ ďalej preteká prepojenými drážkami do tých spodných.
Viac o systéme vertikálnych hrantíkov
Fantázii sa medzi nekladú, pri výbere vhodných rastlín len musíte myslieť na ich náročnosť z hľadiska potreby miesta na rozrastanie koreňov a množstvo substrátu. Pre vertikálne pestovanie môžete zvoliť takmer čokoľvek, čo by ste normálne zasadili do kvetináčov alebo klasických kvetináčov:
Vertikálna záhrada je vhodná na pestovanie paradajok, hrášku, jahôd, čučoriedok a ďalších plodín menšieho vzrastu. S veľkými stromami alebo kríkmi nepochodíte. Dobre sa bude dariť aj najrôznejším druhom šalátov, či už zvolíte hlávkový, rímsky, alebo ktorýkoľvek iný. Vo vertikálnom záhone vám vyrastie aj červená repa alebo menšie druhy paprík.
Pestovanie ovocia a zeleniny vo vertikálnej polohe má množstvo výhod. Pretože rastlinky rastú v miernom náklone a sú umiestnené nad sebou, vzájomne si netienia. Plodiny vám krásne dozrejú zo všetkých strán a budú mať kam sa rozrastať.
Väčšina druhov byliniek nie je nijako náročná na priestor, preto je pre nich vertikálna záhrada úplne ideálnym miestom. Odporúčame voliť mätu, medovku, tymian, bazalku, rozmarín, oregano alebo koriander. Skvele sa bude dariť aj pažítke či petržlenovej vňate. Vlastná bylinková záhradka vám prinesie množstvo možností a využiteľnosti nielen v kuchyni. Zasadiť do nej môžete aj liečivé bylinky, len sa radšej vyhnite väčším kríkovým roslinám, ktoré potrebujú viac miesta.
Zostavením vertikálnych hrantíkov PlantBox si môžete vytvoriť vlastnú okrasnú stenu, ktorá oživí každú miestnosť, balkón aj terasu. Odporúča do kvetináčov zasadiť predovšetkým popínavé rastliny a druhy, ktoré sa pekne rozrastú, a tým vytvoria celistvú zelenú stenu. Voľba rastlín bude v tomto prípade záležať predovšetkým na tom, či vertikálnu záhradu umiestnite dovnútra alebo von.
Ozelenenie interiéru prináša množstvo benefitov, živá stena tak nie je obyčajnou ozdobou, ale navyše v miestnosti znižuje prašnosť, vytvára kyslík a prispieva k celkovo zdravému prostrediu. Vďaka mnohoročným skúsenostiam s realizáciou živých stien vieme, ktorým rastlinám sa v interiéroch darí najlepšie. Do vertikálnych hrantíkov volíme predovšetkým tieto osvedčené typy rastlín:
Živou stenou môžete skrášľovať aj vonkajšie priestory. Pred sadením si dobre rozmyslite, či chcete vertikálnu záhradu využívať ako sezónny záhon, alebo do neho zasadíte trvalky, ktoré nebude potrebné každý rok presádzať a budú vám kvitnúť opakovane. Pokiaľ zvolíte letničky ako muškáty, petúnie, gazánie či surfínie, musíte počítať s tým, že vám pokvitnú len v určitom období a po zvyšok roka bude vertikálna záhrada holá.
Vhodný výber rastlín do vertikálnej záhrady sa v prvom rade riadi podľa toho, či živú stenu umiestnite do interiéru alebo exteriéru. Ohľad ale musíte brať aj na poveternostné podmienky a dostatok svetla. Pred nákupom rastlín si preto najskôr poriadne rozmyslite, kam vertikálnu záhradu postavíte.