V súčasnej dobe vidíme trend v realizáciách interiérových priečok s integrovanými digitálnymi žalúziami. Ide o moderné, estetické a ľahko udržiavateľné riešenie zatienenia dizajnových kancelárskych priestorov. Viete, ako táto technológia funguje a čo je za rastúcim záujmom o túto technológiu? Vybrali sme 5 faktov, ktoré ste možno o digitálnych žalúziách nevedeli.
Pozrite sa na prvý diel série LIKO- Experts , kde Orraine Williams približuje technológiu digitálnych žalúzií.
Stmievateľná priečka, digitálne žalúzie, inteligentné sklo, aktívne sklo – naraziť môžete na množstvo rôznych názvov, všetky pod sebou skrývajú technológiu Polymer Dispersed Liquid Cryštál (PDLC). Tento materiál mení svoje vlastnosti priepustnosti svetla pomocou elektrického prúdu.
Najčastejšie je PDLC dodávané vo fólii, ktorá je laminovaná medzi 2 sklá. Keď je elektrický prúd vypnutý, molekuly sú náhodne rozptýlené a PDLC fólia je nepriehľadná. Po zapnutí prúdu sa molekuly usporiadajú tak, že umožnia priechod svetla a sklo sa stane priehľadné.
Digitálne žalúzie ušli dlhú cestu v prekonávaní technických obmedzení. V minulosti bolo nutné vypínať PDLC fóliu denne na štyri hodiny, aby nedošlo k poškodeniu kryštálov. Dnešné systémy automaticky regulujú napájanie , čo eliminuje toto obmedzenie. Boli tiež vyriešené limity veľkosti, s možnosťou spracovania veľkých segmentov stien.
Vďaka veľkej laminačnej peci môžeme dodávať sklá s PDLC fóliou s rozmermi až 3 mx 2,2 m. Sklá je možné samozrejme bezrámovo napájať. V súčasnej dobe sú stále obľúbenejšie oblé priečky a sklenené dvere – aj na ne je možné túto technológiu aplikovať.
Priehľadnosť je ovplyvnená rôznymi faktormi, ako je vrodený hmlový efekt kvôli prítomnosti kryštálov. Veľký vplyv na priesvitnosť má aj typ osvetlenia, inak sa chová v prirodzenom svetle a inak rozptyľuje svetlo umelé. Je potrebné vždy zvoliť vhodnú fóliu podľa očakávania investora. Pokiaľ je požiadavkou maximálna priehľadnosť , je možné dosiahnuť až 97 %, ale v tomto prípade zostáva v zapnutom stave mierne priesvitná.
Pokiaľ je požiadavkou úplná nepriehľadnosť, je fólia vďaka kryštálom priehľadná z 95 %. Pokiaľ ide o farebnosť, vzhľadom na typ technológie, nemožno pri digitálnych žalúziách realizovať farebnosť podľa RAL. Fólie je možné tónovať, ale najčastejšie sú realizácie na čiernobielej škále spektra od temne šedej po takmer bielu.
Možnosti ovládania digitálnych žalúzií nie sú nijako obmedzené . Dajú sa zapínať/vypínať cez manuálne ovládače, ale je možné ich napojiť aj na chytré systémy s automatizáciou – napríklad senzory pohybu, hlasové ovládanie, alebo riadenie založené na gestách.