V LIKO-S sa venujeme obom spomínaným typom. Stavebnú akustiku riešia predovšetkým interiérové presklené priečky a interiérové dvere. Nemenej sa týka aj posuvných mobilných stien a ďalších systémov. Naopak priestorovú akustiku dokážeme ovplyvniť využitím akustických panelov a paravánov SilentPet.
Samostatnou kategóriou sú potom akustické búdky. Tie môžeme s trochou nadsádzky označiť za "miestnosť v miestnosti", čím zapadajú do oboch kategórií.
objavte všetky produkty
Presklené priečky a ich akustické vlastnosti
Stavebnú akustiku rieši LIKO-S pomocou interiérových priečok s výbornými akustickými vlastnosťami. "Čo sa týka akustiky, sklenené priečky fungujú v interiéri veľmi dobre. Sklo je materiál, s ktorým možno akusticky zaujímavo pracovať. Existuje mnoho kombinácií a variantov, ktoré spĺňajú očakávania zákazníkov a architektov. Problémy skôr nastávajú pri napojení na stavbu a okolité konštrukcie, ktoré je potrebné správne riešiť a detailne spracovať," popisuje v epizóde LIKO-Experts technický riaditeľ LIKO-S Ladislav Ravas.
Vzduchová nepriezvučnosť
Pre dosiahnutie pokojného prostredia pre prácu aj odpočinok je potrebné zabezpečiť dostatočnú nepriezvučnosť interiérových priečok. Cieľom je zabezpečiť, aby sa nežiaduce zvuky neprenášali z jednej miestnosti do druhej.
Vzduchová nepriezvučnosť je schopnosť konštrukcie brániť nežiaducemu šíreniu zvuku z jednej miestnosti do druhej. Udáva sa v decibeloch (dB) a u jednotlivých systémov sklenených priečok sa môže líšiť podľa typu, rozmeru a uloženia skla.
BEZRÁMOVÉ PRIEČKY MICRA I
- Presklená priečka: do 37 dB podľa typu použitého zasklenia
- Dverné krídlo: 39 dB (drevené) 32 dB (preskl. hliníkové)
- Presklená priečka: 39–55 dB podľa typu použitého zasklenia
- 55 dB pre Micra II atyp hrúbka priečky 125 mm
- Dverné krídlo: 39 dB (drevené) 37 dB (preskl. hliníkové)
- Plná priečka: 47 dB štandard 49 dB VIP
- Presklená priečka: do 45 dB podľa typu použitého zasklenia
- Dverné krídlo: 39 dB (drevené) 37 dB (preskl. hliníkové)
- Plná priečka: 46 dB (laboratórna hodnota)
- Hliníkové dvere: 27 dB; 32 dB; 37 dB (laboratórna hodnota)
- Dvere GLASSDESIGN: 20 dB; 34 dB (laboratórna hodnota)
- Drevené dvere: 21 dB; 24 dB; 31 dB; 35 dB (laboratórna hodnota)
- Presklená priečka: 45 dB (laboratórna hodnota) Plná priečka: 47 dB štandard 49 dB VIP
Ako sa líšia laboratórne hodnoty od tých reálnych?
Pri nepriezvučnosti interiérových priečok sa štandardne uvádzajú laboratórne hodnoty. Je však potrebné si uvedomiť, že sú merané v kontrolovaných podmienkach, kde sú eliminované všetky vonkajšie vplyvy. Jedná sa preto o teoreticky optimálne hodnoty nepriezvučnosti, ktoré môžu byť dosiahnuté v ideálnych podmienkach, avšak od tých reálnych sa často líšia.
Reálna nepriezvučnosť môže byť ovplyvnená niekoľkými rôznymi faktormi. "Okrem kvality skla a konštrukcie dverí hrajú rolu aj detaily ako tesnenie a prechodové materiály pod dverami. Správne nastavenie a prevedenie týchto detailov je kľúčové pre dosiahnutie optimálnej akustickej izolácie," popisuje Ravas.
Vďaka mnohoročným skúsenostiam vieme v LIKO-S navrhnúť, vyrobiť aj namontovať presklené priečky aj dvere tak, aby sme zabezpečili dostatočnú reálnu nepriezvučnosť podľa požiadaviek zákazníka. Vo výrobnom areáli v Slavkove u Brna máme vlastnú akustickú komoru, kde vykonávame vlastné merania, čo nám poskytuje veľkú výhodu pri vývoji nových riešení.
obráťte sa na odborníkov