Bežné halové objekty, opláštené štandardnými materiály, pôsobí ako radiátory. V priebehu dlhých letných dní pridávajú ďalšie tepelné zisky, ktoré vytvárajú klímu podobnú púšti.
Vo slavkovskej spoločnosti LIKO-S bol v týchto dňoch položený základný kameň novej zelenej stavby budúcnosti, výrobné haly LIKO-Vo, ktorá je svetovým unikátom. Projekt spracoval ateliér Fránek Architects.
Do výstavby je zapojená Technologická agentúra ČR, ktorá prispieva na ďalší vývoj ekologických stavieb, Mendelova univerzita v Brne a Univerzitné centrum energeticky efektívnych budov ČVUT Praha v Buštěhrad.
V novom halovom objekte budúcnosti bude umiestnená kovovýroba, ktorá je určená hlavne pre zákazkovú výrobu nerezových konštrukcií a zariadení. Súčasťou objektu sú aj moderné kancelárie pre technickú podporu. Nechýbajú ani relaxačné zóny pre zváračov a sociálne zázemie. Tento objekt nadväzuje na úspešný projekt LIKO-Noe, ktorý bol odštartovaný pred troma rokmi a nazbieral dostatok skúseností v zelenom stavaniu.
"Vieme, že tepelnú stabilizáciu budov je možné veľmi dobre zaistiť pomocou zelených striech a fasád. Odparovaním vody z rastlín ochladzujú svoje okolie a majú veľmi pozitívny vplyv na vnútorné prostredie, kde v lete dochádza k výraznému ochladeniu. Zaisťujú tak prírodnú klimatizáciu a znižujú energetické náklady na technológie chladenia," povedali svoje skúsenosti zástupcia staviteľa.
Voda na zavlažovanie zeleného plášťa bude zbieraná jednak z retenčného jazera na dažďovú vodu a jednak z odpadových vôd prevádzky haly. Odpadové vody vyčistí koreňová čistiareň, ktorá zaberá časť strechy haly a zdobia a ochladzuje obvodový plášť. V novom halovom objekte budúcnosti bude umiestnená kovovýroba, ktorá je určená hlavne pre zákazkovú výrobu nerezových konštrukcií a zariadení. Súčasťou objektu sú aj moderné kancelárie pre technickú podporu. Nechýbajú ani relaxačné zóny pre zváračov a sociálne zázemie.
Pracovníci v hale iste ocenia stály kontakt so živou prírodou výhľadom z haly do zelene. Vnútorné steny haly budú vysadené popínavými rastlinami. Relaxačné zóny a kancelárie budú priamo prepojené s priestormi v zelenom okolí haly. Ako prvý bol vysadený symbolický Strom slobody 2018.
Súčasťou objektu a vodného hospodárstva bude retenčné jazero so záhradou, ktorá poskytne dobrú mikroklímu na pestovanie bylín, jedlých kríkov a stromov a taktiež aj pre odpočinok či príjemnú prácu ľudí.
Termín uvedenia objektu do prevádzky je máj 2019.
Autor projektu a svetovo uznávaný architekt prof. Zdeněk Fránek zdôvodnil nutnosť zmeny koncepcie stavebníctva: "Problémy s vodou sú zásadné determinanty akéhokoľvek osídlenia krajiny človekom. Už odpradávna potrebuje človek vodu k životu zo všetkého hmotného najviac. Je preto napodiv, že naša spoločnosť to donedávna ignorovala. Dôvody poznáme. V prípade zelenej haly prichádzame s veľmi prirodzeným a účinným riešením, ktoré sa, dúfam, čoskoro stane prirodzenou súčasťou staviteľstva."
Viac o našej najväčšiej investícii v histórii sledujte v tomto videu: