Projekt Archimedes prináša do škôl inovatívny spôsob výučby a naše zelené steny PlantBox® sú jeho súčasťou. Špeciálne vonkajšie učebne majú deťom priblížiť prírodu a zároveň ich prepojiť so zvyškom sveta.
Vonkajšie učebne slúžia na nový spôsob výučby prírodných vied. Majú deťom predstaviť prírodné javy zábavnou formou a čiastočne aj prepojiť teoretickú výučbu s praxou. Koncept pochádza z Česka a má ambície sa rozšíriť do celého sveta.
Jedná sa o samostatne stojace drevostavby, ktoré v sebe skrývajú digitálne technológie a zariadenia, ktoré slúžia na monitorovanie prírodných javov. Deti tak majú možnosť pozorovať vtáky cez mikrokamery, učia sa s meteorologickou stanicou, využívajú termokamery a mnoho ďalšieho. Súčasťou budovy sú aj naše vertikálne záhrady PlantBox®. „Pre učebne Archimedes dodávame a montujeme vertikálne hrantíky so špeciálnym substrátom. Deti si steny následne samé osadzujú rastlinami,“ popisuje prevádzková manažérka divízie Živej Stavby Barbora Procházka.
Vo vertikálnych kvetináčoch môžu žiaci pestovať čokoľvek od okrasných rastlín, cez bylinky, až po zeleninu. Vďaka vlastnej skúsenosti s vertikálnou záhradou si deti vytvoria vzťah k rastlinám a naučia sa s nimi pracovať.
Prvú vonkajšiu učebňu Archimedes otvorila Základná škola U Červených domčekov v Hodoníne. Deti si vertikálne hrantíky PlantBox® už stihli samy vysadiť zeleňou. Druhá budova v poradí vznikla v Hovoranoch a ďalšie budú nasledovať. Projekt má navyše ambíciu sa rozšíriť aj do ostatných krajín, v pláne je napríklad postaviť vonkajšie učebne vo Fínsku, Švédsku, Amerike a ďalších viac ako 15 štátoch.
Popri inovatívnej výučbe prírodných vied má projekt Archimedes ešte ďalšiu rovinu. Prostredníctvom digitálnej technológie sa žiaci môžu prepojiť so školami i školiteľmi z celého sveta. „Naším cieľom je vytvoriť medzinárodnú sieť učební, ktoré školám, ale aj ďalším vzdelávacím inštitúciám, umožnia modernú výučbu prírodných vied, navyše v krásnom vonkajšom prostredí. Všetky učebne budú prepojené prostredníctvom webovej platformy a vďaka tomu budú môcť žiaci a učitelia z celého sveta spolupracovať na spoločných projektoch za rovnakých východiskových podmienok a vzájomne zdieľať skúsenosti,“ povedal pre CzechCrunch Antonín Koplík, konateľ spoločnosti EduVision, ktorý vonkajšie učebne vymyslel.